Átrendeződő gyógynövénypiac
Átrendeződő gyógynövénypiac |
2009-05-29 |
|
|
|
|
Félő, hogy teljesen eltűnnek 2011-re a patikák és gyógynövényboltok, áruházak polcairól a gyógynövényalapú gyógyhatású készítmények.
|
|
Félő, hogy teljesen eltűnnek 2011-re a patikák és gyógynövényboltok, áruházak polcairól a gyógynövényalapú gyógyhatású készítmények, az Európai Unió ugyanis nem ismeri ezt a hazánkban a nyolcvanas években bevezetett termékkategóriát. Magyarország pedig az említett időpontig kapott többször is módosított haladékot, hogy átvegye az ottani rendszerezést. A termékcsökkenési folyamat már el is kezdődött, hiszen míg 2000-ben még nyolcszáz ilyen árut engedélyezett az Országos Gyógyszerészeti Intézet, addig ez a szám mostanra már 350-re apadt.
- A gyártóknak három lehetőségük van 2011 márciusáig: vagy átminősítik a terméket hagyományos növényi gyógyszerré, vagy "lesorolják" gyógynövényalapú kozmetikai készítménnyé, étrend-kiegészítővé, teák esetében pedig élelmiszerré, illetve megszüntetik a termék gyártását" - mondta Ásványi Tibor, a Naturland Magyarország Kft. vezetője. Az első megoldás szerinte azért nem járható út, mert rendkívül szigorú követelmények vonatkoznak a gyógyszerekre, ezeket a gyógynövénykészítmények esetében szinte lehetetlen lenne betartani.
A kozmetikummá vagy a zavaros kategóriának számító étrend-kiegészítővé való átminősítéssel pont az a legnagyobb gond, hogy jóval kevesebbet enged meg e téren a gyártójának, nem lehet például a termék csomagolására annak gyógyhatásait ráírni, csupán egészségre vonatkozó állításokat. A körömvirágkrém esetében például, ha azt gyógyhatású készítményként engedélyezték, fel lehet tüntetni a dobozán, hogy "gyulladáscsökkentő, hámosító hatású", míg ha ugyanezt a krémet kozmetikumként jegyezték be, csak azt lehet ráírni, hogy "hidratál és nyugtatja a bőrt", illetve "hatóanyagai gyulladáscsökkentő hatásúak".
A szakértők úgy vélik, a bizonytalan jövő mellett az is rányomja a bélyegét a gyógynövénykészítmények piacára, hogy a gyűjtés, a feldolgozás, a minőségbiztosítás jelenlegi szabályozása is tartalmaz hiányosságokat. - Mindezek ellenére a gyógynövénytermékek forgalma - amely a becsült adatok szerint 40-45 milliárd forintot tesz ki évente - Magyarországon is folyamatosan nő" - mondta Czirbus Zoltán, a Herbária Zrt. termelési és logisztikai igazgatója. A piac összetétele változatos, a magyar termékeké mellett fokozatosan nő az olcsóbb importáruk részaránya.
A szakértők szerint azonban hosszabb távon is folytatódhat a piac bővülése, ugyanis a fogyasztók a természetes alapanyagokból készült áruk felé fordulnak. Ásványi Tibor a kedvező árban is fejlődési potenciált lát: "Míg egy gyógyszer átlagos fogyasztói ára 1600, addig a mi termékeink átlagára 650 forint. Ahogy évről évre egyre jobban csökken a gyógyszerek állami támogatása, úgy nőhet ez a különbség. Emiatt pedig a gyógyítással szemben előtérbe kerülhet a megelőzés, amelyet a gyógynövénytermékek szolgálnak."
Világgazdaság
|