A sebesség öl sg.hu
Különösen a fénysebesség gyilkos, ami rossz hír a sci-fi rajongóknak és azoknak, akik szerint egy nap ilyen tempóval emberi időn belül eljuthatunk egy másik galaxisig.
Egy fénysebességre kapcsoló űrhajó legénysége a valóságban egyetlen másodpercen belül halott lenne, és a jármű sem viselné sokkal jobban a megpróbáltatást. A probléma Einstein speciális relativitás-elméletében rejlik, ami egy intenzív sugárnyalábbá alakítja a csillagközi űrt átható rendkívül ritka hidrogéngázt. A sugárzás egy másodperceken belül végezne a legénységgel, és megsemmisítené az űrhajó elektronikus műszereit is.
A csillagközi űr egy nagyon üres közeg, aminek minden köbcentiméterére átlagosan kevesebb mint két hidrogénatom jut. Ez döbbenetesen kevésnek mondható, ha összevetjük a Föld levegőjében köbcentiméterenként található 30 milliárd milliárd atommal. William Edelstein, az amerikai Johns Hopkins Egyetem orvosi karának kutatója szerint ez a ritkás csillagközi gáz azonban végzetes veszélyt jelenthet egy, a fényhez közeli sebességgel közlekedő űrhajóra.
A speciális relativitás leírja, hogyan torzul a tér és az idő a különböző sebességeken haladó megfigyelők számára. A fénysebességre gyorsuló űrhajó utasainak a csillagközi űr erőteljesen sűrítettnek tűnne, ezáltal megnövekedne a hajónak csapódó hidrogénatomok száma. Ami ennél is kellemetlenebb, hogy az atomok kinetikus energiája is nő.
Ahhoz, hogy egy csapat 10 éven belül megtegye a Tejút közepéhez vezető utat, a fény sebességének 99,999998 százalékával kell haladnia. Ezeken a sebességeken a hidrogén atomok elérnék az igen brutális 7 teraelektronvoltot, ugyanazt az energiát, amire a Nagy Hadronütköztető (LHC) gyorsítja majd a protonokat, ha eléri maximális teljesítményét. "A legénység számára a fénysebességgel történő utazás olyan lenne, mint ha beállítanánk őket az LHC-be" - mondta Edelstein.
Az űrhajó maga igen kevés védelmet nyújtana. Edelstein számítása szerint egy 10 centiméteres alumíniumréteg kevesebb mint 1 százalékát nyelné el ennek az energiának. Mivel a hidrogénatom magjában egy proton is van, ez veszélyes ionizáló sugárzást hozna létre, ami felbontja a kémiai kötéseket és roncsolja a DNS-t. Az ember számára 6 sievert sugárzás már halálos. Edelstein számításai azt bizonyítják, hogy a legénység egyetlen másodperc leforgása alatt 10 000 sievert dózist kapna, ami még az űrhajó szerkezetét is módosítaná, megsemmisítve teljes elektronikáját. Edelstein szerint ez lehet az egyik oka, amiért még nem találkoztunk idegen civilizációval. Ha az idegeneknek sikerülne is megépíteniük egy fénysebesség elérésére képes járművet, akkor sem élnék túl vele az utazást.
|